Naistenpäivän Pelipäivä la 08.03. Pispalan kirjastolla

Väkevää Naistenpäivän Pelipäivää!



Lauantaina 8.3.  vietetään SuperNörttiLauantai: Naisten päivän pelipäivää Pispalan kirjastolla klo 11-18. Yhdistyneiden kansakuntien naisten oikeuksien ja kansainvälisen rauhan päivänä pelataan naisten suunnittelemia, kuvittamia ja tekemiä pelejä ja seikkailuja. Pelattavina peleinä on mm. Pispalan Tähren ja "Kelaa sitä leikkuria -koko perheen iloinen lautapeli"


Pispalan Tähren -lautapelin, suunnittelemisessa, kuvittamisessa ja muussa toteuttamisessa on ollut montakin vahvasieluista naista. Peli sijoittuu nimensämukaisesti Pispalaan ja sen julkaisija in Pispalan musiikkiyhdistys ry. Jos et ole aiemmin pelannut Pispalan Tähren-lautapeliä, niin nyt siihen on mahdollisuus Pispalan kirjastossa!

Pelisuunnittelija Krisse ihan itte orginaalien äärellä

"Kelaa sitä leikkuria -koko perheen iloinen lautapeli" on julkaistu vuonna 2020, Sarjari-lehden Pelit-teemanumerossa 107. Kyseisen pelin takana on bloggari- ja pelisuunnittelija Krisse Tuominen, joka on ihan itte SuperNörttiLauantai: Naisten päivän pelipäivässä esittelemässä ja vetämässä peliä siitä kiinnostuneille.

Julkaistua painotuotetta

Tämäkin Pispalan kirjastolla järjestettävä pelitapahtuma on ikärajaton, pääsymaksuton, päihteetön, kaikille avoin ja julkinen. Tapahtumassa toteutetaan Turvallisen Tilan periaatteita.

Tervetuloa vaan rohkeasti mukaan pelaamaan!

Kommentit

Suosituimmat tekstit viimeisen kuukauden ajalta

Hilipatihippaa!

Tilasin Maitoa, Magiaa, Kokista...

Tracon Hitpoint Afterparty

Blood Butcher with an Axe the Game

Might & Magic: Clash of Heroes - Definitive Edition peli on meleko pölöjää pelattavvoo

Myllyranta Rockista nauttimassa Lempäälässä

More about my work process in Pocket Quest 2024 jam

MuseoConissa Vapriikissa kävijänä ja kokijana

Yli vuoden verran bloggausta ja joku jopa löysikin blogini!

Kirjallisia inspiraatioita pelisuunnitteluun