Huhtikuun Taivaallisten pelien päivä meni hyvin

Taivaallisten pelien päivä Pispalan kirjastolla

Osana kuukausittaisten, vaihtuvateemaisten, pelitapahtumien sarjaa, Pispalan kirjastolla vietettiin la 19. 04. klo 11-18, SuperNörttiLauantai: Taivaallisten pelien päivää. Paikalla oli aamupäivästä myöhäiseen iltapäivään, aika tasaisesti väkeä. Sekä piipahtamassa, ihmettelemässä, juttelemassa pelaamisesta, että pelaamassa.


Innostuneita kävijöitä oli yhteensä 10. Vallan kivasti pääsiäisenä ja sateisena päivänä, kehtaan väittää, vaikka itse sen sanonkin. Ja pakko todeta että hauskaa oli ja nauru kupli usein ilmassa. Lisäksi mukana menossa oli myös Pispalan kirjaston ahkera työntekijä Mikko, joka piti poistokirjamyyntiä tapahtuman aikana. Ja kirjamyyntiähän myös oli. Kiva niin.


Pelattavina lautapeleinä, teeman mukaisesti, Pispalan kirjastolla oli Taivaan pilarit ja Pingu. Roolipeleinä tällä kertaa tarjonnassa oli sekä Kuninkaiden aika että 50 Ad. Lisäksi pelattiin yleisön toiveesta Resistance -peliä.


 Taivaan pilarit -strategiapelissä kilpaillaan saman kappelin rakentamisessa siitä kuka sitä eniten saa rakennettua. Eli aika omalaatuista menoa, vaikka perustaltaan peli on kevyehkö taktinen työläistenhallinta peli. Peli perustuu saman nimiseen kirjaan, joten mukana on muutakin aika vinksahtanutta huumoria.


Peli selvästikin herätti mielenkiintoa ja keskustelua. Hyvä niin. Oli myös ilo nähdä, että kauhean kilpailun sijaan, peliä pelattiin yllättäin enemmänkin yhteistyöpelinä, johon sitä ei varsinaisesti ole tarkoitettu. Mutta mihin se selvästi taipuu, pelaajien sitä halutessa. Eli peli minkä olen nähnyt aiheuttavan riitoja siinä kuin RISK tai Diblomacykin, aiheutti tällä kertaa lähinnä sopuisaa myhäilyä ja aitoa mielenkiintoa.


Seuraavaksi vuorossa oli iki-klassikko Pingu, jossa pingviinit yrittävät täyttää vuorimaisen ja liikkuvan jäälautan huippua myöten. Erittäin hassun hauskaa, ääri-kevyttä taktikointia ja sorminäppäryyttä vaativaa pöytäpelaamista. Peli joka takuulla aiheuttaa sekä kauhun että riemun kiljahduksia. Niin nytkin.


Seuraavaksi oli luvassa Puutarha-peliä neljän pelaajan voimin. Peli selvästikin oli pelaajille iloinen yllätys ja tykätty pelattava.  Pelissähän pelataan käytännössä siirtola/pienpuutarhan pyörittämistä. Homma on siis lähtökohdiltaan tavallaan aika yksinkertaista, mutta pelissä on toisaalta myös paljon muuttuvia asioita, jotka vaikuttavat toisiinsa.


Tässä kohtaa antakaamme kuvien puhua puolestaan...


Lisäksi pelattavana oli yleisön toivomana ja mukanaan tuomana, erittäin laadukas, päättelypeli Resistance. Sitä pelattiin tällä kertaa peruspakkauksella ja sen perusversiona. Jälleen kerran tuli todistetuksi, että hauska, mielenkiintoinen ja jännittävä pelaaminen ei vaadi kovinkaan monia elementtejä ja sääntökeveys on joskus todellakin suuri etu.


Virallisessa pelivalikoimassa ja näin ollen esillä ja esittelyissä, oli tämänkertaiset roolipelit. Saman suunnittelijakaksikon pelit 50AD ja Kuninkaiden aika. Kumpikin peli on julkaistu yhdeksänkymmentäluvulla seurakuntien käyttöön. Nämä erittäin sääntökevyet, ratkaisukeskeiset ja hieman myös kilpailuhenkiset pelit ovat kummatkin Raamattu-teemaisia seikkailupelejä, ja sellaisina hyvin edukatiivisia. 


Kävijöille oli tarjolla ilmaiseksi teetä, keksejä, kahvia ja virallisia Pokemon-purukumeja. Oli paljon keskustelua tulevista pelipäivistä ja peliehdotuksia. Voi siis sanoa rehellisesti, että jälleen kerran tapahtuma löysi yleisöänsä, ja oli kävijöilleen selkeästikin tärkeä.

Pelaamisiin! T. Krisse Tuominen,.


Kommentit

Suosituimpia blogeja (blogin koko ajalta)

Aappena päätti kisavuotensa komiasti Bullfarmilla!!!!

The World's First-Ever Take the Edge is out NOW!

Cyberpunk movies to inspire your genre gaming (plus some gaming stuff, too!)

Kotona leppäämässä tuaas