Iloisella asenteella kuntoilusta, roolipeleistä, lautapeleistä, taiteesta, urheilusta, elämästä ja ajatuksista aihepiiriin liittyen
Pari kisaa tuossa tuli kisattua ja ensiviikolla mennään taas
Hae linkki
Facebook
X
Pinterest
Sähköposti
Muut sovellukset
Välillä sitä tulee blogattua niin että näppis paukkuu, vaikka treenaisi kuinka paljon ja joinain aikoina sitä ei vain runosuoni kuki. Tai jos kukkiikin, niin itsekritiikki nousee turhan suureksi kynnykseksi julkaista. Tässäpä on vierähtänyt reilu viikko sitten viime bloggauksen jälkeen ja tässä ajassa olen ehtinyt käydä sekä Turussa FPO Iloinen Härkä RAWpenkkipunnerruskilpailuissa la 19.3. että WABDL Finnish Open Kauhajoki 2016 -kisoissa raakapenkkaamassa. Ja kaipa voisi olla korkea aika sanailla jotain menneistä viikoista.
Legendaarisen maailmanmestarin ja voimaurheilija Anna Khudrayovin kanssa peukut pystyssä Iloisen Härän lämmittelyalueella :-)
Gorilla Sportsin liina/nauhatreenisettiä olen parhaan kykyni ja mielikuvitukseni mukaan opetellut hyödyntämään koti-, treeni-, matka- ja kisaolosuhteissa lämmittelyyn ennen penkkaamista tai ihan omana jumppa-, tasapaino- ja kehonhallintatreeninä. Samalla myöskin tuntunut, että vaikka aktiivinen treenaaminen ja kilpaileminen plus jatkuva reissaaminen on raskasta, on miun kropan venyvyys ja notkeus parantunut. Pystyn ottamaan vaikkapa tammikuun kisoihin nähden selkeämmin kaaren penkatessa. Asia mikä ei ole ollenkaan selässä ja lantiossa rakennevikaa omaavalle immeiselle ollenkaan ilmiselvä. Eli kehtaan väittää että vaikka itselläkin oli omat skeptisyyteni tätä välinettä kohtaan, on treenisetti osoittautunut käytössä kullanarvoiseksi!
Hopsansaa, pikkuisin apinakin se iloissti roikkuu, keinuu ja kiipeilee liina/nauhatreenisetillä ;-)
Ja orankimamma ei ole ollut ainoa, joka on huomannut liina/nauhatreenisetin ilot, riemut, monipuolisuudet ja hyödyllisyydet, sillä sitä ovat saleilla ilahtuneesti kokeilleet ja käyttäneet lukuisat salikaveritkin ja tuntemattomatkin salilla nauhasettitreenaamisestani innostuneet. Ja tietenkin myös perhepiirissä kummatkin apinat ja tuo perheen karvaisinkin aappenayksilö on intoutunut treenisettiä käyttämään. Ja tuon kanssa todellakin vain mielikuvitus on rajana, sillä sillä sujuvat eri kokoisten treenajien monenlaiset kiipeily, roikkumis-, venyttely-, omapaino-, kehonhallinta-, verryttely-, jumppa-, liikkuvuus- ja voimailuharjoitteet hyvinkin monenlaisilla tyyleillä ja vaikeusasteilla. Ja jostain syystä sitä käyttäessä, muillakin kuin miulla, on tuntunut olevan aina tavattoman hauskaa ja inspiroivaa. Vallan vekkuli ja hieno väline siis! <3
Pikkuapina se liina/nauhatreenisetillä keinuu ja pikkuapina se keinuu näin ;-)
Turussa tuli käytyä kisaamassa Bassossa 13.2. liitottomissa kisoissa ja koska Turussa on mukavaa, niin hakeuduin sinne uudelleen kisaamaan FPOn Iloinen Härkä RAWpenkkipunnerruskisoihin lauantaiksi 19.3.2016, joka sopivasti olikin sekä Minna Canthin päivä että tasa-arvon päivä. Koska olen iloisesti bulkilla ja muutenkin, syömishäiriötaustaa omaavana, pyrin nauttimaan ruuoasta laihistelun sijaan, menin ihan reilusti perjantaina 18.3. ilta-vaa'alle. Tuli mukavan tasainen luku eli ihanasti 101 kg, eli taaskaan ei voi haukkua satakiloiseksi ämmäksi, sillä en ollut vain satakiloinen vaan kilon verran enemmän! ;-)
OU JEE! Kyä noilla pärjäili kivasti! :-)
Ja kisavaakaa ennen tietenkin piti käydä Vegekauppa Turussa moikkaamassa Timoa ja Elinaa ja muita Vegekauppaduunareita. Vegekauppa Turun Elina se miulle lahjoitti patukoita, vegan beefjerkyä yms. (Vegetukku, Vegekauppa ja Vegekauppa Turku kun sponsoroivat minua) ja Timo lahjoitti näytteinä saatuja juomia, ja piti toki shopata huoltajan kanssa evästä ja muuta mukavaa kaupalta.
Hamppumaitoa, chilijuustoa, riisikermaa, kreatiinia, hamppuproteiinia ja paahdettuja naposteltavia ;-)
Huoltajan eväkset ;-)
Illalla perjantaina tein hotellilla harjoituksia Gorilla Sportsin liina/nauhatreenisetillä, venyttelin ja jumppasin. Noita tein myös ennen kisaan lähtemistä lauantaina. Iloisessa Härässä tuli moikkailtua tuttuja, vaihdettua vaatteet kisavaatteisiin, tehtyä lämmitelyä, käytyä lavalla esittelykierroksen aikana, ja tietenkin kisattua.
Apina lavalla muitten akkain kanssa
Iloisen Härän kisat olivat sopivasti Minna Canthin ja tasa-arvon päivänä, joten senkin kunniaksi päätin, ettei nyt pelata ihan vain hissun kissun varman päälle. Eka paino oli 75 kg ja toka 77,5 kg ja kummatkin menivät tietenkin läpi. Seuraavaksi päätin ottaa ja repäistä ja koittaa omassa painoluokassani Suomennätystä ja otin siis kolmanneksi nostokseni rakastettavan hulppean rapeat 101 kg eli tasan saman verran kuin oli tuolloin ollut iltavaa'alla painoni. Kyllähän se suorilla käsillä pysyi vakaasti ja alaskin meni, muttei se sieltä sitten kyllä oikein hääppösesti ylös lähtenyt, mutta tulipa repäistyä ;-)
Ylläolevassa blogiin upotetussa videossa näette halutessanne kaikki kisasuoritukseni, myös sen SE-yritykseni, samalla videolla. Ei muuta kuin erittäin ratkiriemukasta katselutuokiota teille kaikille! On muuten komiaa meininkiä, vaikka itse sen tässä sanonkin ;-) Kisanostojeni jälkeen tuli kuvattua takahuoneessa keskustelua miun ja sponsorini Tuukka Simosen välillä, käytyä hotellilla, moikattua ystävääni Timoa ja lepäiltyä. Sunnuntaina pois hotellilta, vegesafkaa ravintolassa, Tuukan moikkaaminen keskustassa, herkuttelua kahvilassa, ja väsyneenä rahjustaminen bussille ja bussilta määränpäässämme kotiin.
Mie ja aina yhtä tyylikäs Vegetukun ja Vegekaupan Tuukka Simonen
Kisan jälkeen maanantaina ei (muistaakseni) tullut käytyä salilla, kun oli niin paljon muuta hommaa ja liikuntaa tulikin hoidettua hyötyliikuntana ja maastoliikuntana mäkisessä maastossa. Jotain pienimuotoista tekniikkatreeniä tuli tehtyä penkillä ja kyykättyä myös. Keskiviikkona kävin salilla. Venyttelin, tein taljoja, kuntopyöräilin, mavetin tekniikka- ja yleiskuntotreeninä vain 65 kg asti ilman vyötä, ja penkkasin 50 kg asti tekniikkatreeniä. Torstaina kävin ravitsemusterapeutilla ja kuvasin osan sessiosta Essel Designin tuottamaa urheiludokumenttia varten. Valitettavasti torstai meni, odottamattomasti, ikävissä merkeissä ja pakkaamiset ja ruuoanteot jäivät turhan vähälle. Jottei mieli mene merenmutiin, niin alle aika pirtsakka video penkkaamisesta. Kuvattuna Gorilla Sportsin punnerruspenkin päällä.
Perjantaina 25.03. lähdettiin sitten erittäin "levänneenä" kohti Kauhajokea. Kauhajoella hotelliin ja hotellilta kisapaikalle. Kisapaikapaikalla kävin iltavaa'alla ja painoin 100,5 kg. Katsottiin myös kisapäivää varten telinekorkeudet kohdilleen. Tuli myös jeesittyä talkooporukkaa tavaroitten kantamisessa sisälle. Tuli käytyä kauppareissuilla ja aerobista tuli yhden illan tarpeiksi hyvin. Saunaan hotellihuoneella ja goisimaan. Lauantaina 26.03. aamiaiselle ja kisapaikalle. Kisapaikalla tajusin, että oma vyöni oli jäänyt kotio mutta ystävällinen kisaaja lainasi minulle vyötään. SUURI KIITOS! Sain myös spotteriksi Billyn huoltajan, josta olikin suuri apu, varsinkin kun olin koko kisapäivän aika sekavissa ja särkyisissä tunnelmissa muutaman huonosti nukutun yön jälkeen. Oli vaikea keskittyä mihinkään, kun ajatukset pomppivat muissa asioissa ja väsy painoi hartioita. Mie näyn väsytsompina taustalla haahuilemassa allaolevassa Rami Leiviskän videossa. Todiste siitä etten varsinaisesti ollut pirtsakoimmillani.
Omat nostot eivät todellakaan menneet niin hyvin kuin ylläolevassa videossa Ramilla, vaan nostin vaivaiset 75 kg, 80 kg ja 82,5 kg, joista eka meni läpi, toka oli liian nopea ja vika liian hidas eli toka ja vika tulivat hylätyiksi. Tämä kun ei ole vain voima- tai edes taitolajikaan, vaan kaipa tätä voisi kutsua myös tyyli- ja suorituslajiksi, jossa parhaimmat nostot ovat tyylikkäitä, ja surkeimmat hylätään armotta, vaikka rauta olisi sinänsä liikkunutkin alusta loppuun asti omin voimin. Tuomarikäskyt ovat suuressa roolissa myös, niitä ei parane jättää seuraamatta tai hylky tulee niin että napsahtaa.
Aappena ja 75 kg kohti rack -käskyn odotusta ;-)
Kisapaikalla pännitys oli kahden hylsyn vuoksi aluksi korkealla, mutta kun huomasin että aika monella nostajalla kaikki nostot menivät hylsyinä, aloin pikkuhiljaa ajatella että ihan jeeshän tää meni, kun sain hyväksytyn noston aikaiseksi. Tällä kertaa miulle aukeni sillä WABDL Finnish Open 2016 naisten avoimen sarjan 4. sija ja sain sekä diplomin että kukkia.
Mie ja Minna Pajulahti lämmittelyalueella :-)
Pakko myöntää, että palkintotilaisuudessa ihmisten eteen kutsuminen ja diplomin ojentaminen, ja kukkien saantikin, oli ihanan piristäviä ja tsemppaavia seikkoja. Oli kiva olla rivissä kavereitten ja tykkäämiensä nostajien keskellä. Juhlava hetki ja kruunasi hienosti mainion kisapäivän!
Aappena keskellä punaisessa paidassa ja mustissa housuissa, Gazozin kengät jalassa ;-)
Palkintojenjaon jälkeen kaupoille ja hotellille. Saunomaan ja hanin kanssa aikaa viettämään. Rentoutumaan. Väsytti kovasti ja ei muuta kuin tutimaan. Sunnuntaina oli ankean kankea olo ja aamiaiselle oli vaikea laahustaa. Aamiaiselta pakkaamaan laukkuja ja tsompina heiluen nauttimaan pizzasta bussin saapumista odotellen. Kassien kanssa bussiasemalle ja nokka kohti Tamperetta.
Orankimamma Kauhajoella bussiaseman edustalla bussia odottamassa sunnuntaina
Ja sunnuntai-iltana oli mahdollista vihdoinkin hihkaista: "Se olis apina taas pesässään apinaluolassaan!". Pikkaisen väsy. Ei noissa
kisoissa se kisaaminen väsytä niinkään, mutta julkisilla kulkeminen ja
pitkät reissut, hotelleissa "nukkuminen" ja kaikki mikä liittyy
syömiseen reissussa... Ja onhan siinä kisaamisessakin oma hommansa, mutta kyllä se
add-aappena pikkuhilijaa alakaa piäästä jyvälle kuinka hommat hoietaan
eri kisoissa. Ensivuonna homma on jo helpompaa, kun useat kisapaikat,
järjestelyt ja järjestäjät ovat jo tuttuja, ja voi keskittyä ite asiaan
eli kisapenkkaamiseen eikä turhaan jännittämiseen yms... Kukaan
mestarikaan ei ole heti osannut ja menestynyt. Ja noissa kisoissa oli
yllättävän paljon nostajia, joilla kaikki suoritukset menivät hylsyiksi.
Miulla sentään yksi meni ihan onnistuneesti ja hyväksytysti. Noissa
kisoissa ilmeisesti se oli suoritus jo itsessään.
Aappena ja diplomi! :)
Sunnuntai- ja maanantai meni lähinnä yrittäen nukkua univelkoja pois ja masistellessa. Kaikki tuntui harmaalta ja pettymys omiin suorituksiin valtasi taas tilaa mielessä. Noh, maanantaina illalla tein pienillä painoilla kyykkää ja penkkausta ja tuli taas parempi mieli. Mietin maanantaina myös että mistä saisi extrapotkua jaksaa mennä vielä ensiviikollakin
kisaamaan, ja peräti WPC:n SM-kisoihin penkkaamaan. Ja liekki löytyi
musasta. Poison Idea: Getting the Fear, Stonegazerin A Fair Warning ja
DOOMin Anti-Social saavat siivittää minua hyvään nostofiilikseen
jatkossa... ainakin joissain kisoissa.
Kisapaikalla perjantaina
Ensiviikolla mennään taas! Silloin METAL-sporttikeskuksessa Helsingissä
WPC:n penkkauksen SM.... Tulukeepa kahtommaan!!! Ymmärrettävistä syistä
en edes yritä rikkoa tuolla mitään ennätyksiä tms., vaan menen ja teen
parhaani. Katsotaan kuinka monta hyväksyttyä suoritusta tulee, vai
tuleeko ollenkaan... Jos ei niin, sitten ei. Ja jos tulee, niin sitten
tulee. Se mennäänkö nyt hyväksytysti yli 80 kg:n ja kuinka paljon yli,
vai hissuttelenko varman päälle vaikka 75 kg, 77,5 kg ja 80 kg raudat,
menee sitten sen päivän kunnon ja olosuhteitten mukaan. Mie en
kuitenkaan voi ihmeitä tehdä ja voin tehdä vain parhaani. Nöyrin mielin,
mutta silti ylöspäin katsoen, ja itselleen lempeästi nauraen, mennään
siis näissäkin kisoissa. Se on varmaa se!!!
Suomenlipun alla taas ollaan varmaan Helsingissäkin, kuten oltiin Kauhajoellakin
Tiistaina kävi niin, että ketutus valui hikenä kuntosalin lattialle. Tuli
hengattua pari tuntii salilla ja tuli vinopenkattua 40 kg asti, tehtyy
jalkaprässii 80 kg asti, koneilla touhuttua muutenkin jaloille, käytettyä juoksumattoo, erilaisia
laitteilla tehtyä punnerruksia, monenlaista touhua käsipainoilla,
vastuskumeilla kaikenlaista... tuli kyykättyä 75 kg:sta alkaen 150 kg
asti, jolla tein kolmoset.. IPF-kyykkyliikerataan nähden noi vikat
sadallaviidelläkymmenellä tehdyt kolme toistoa olivat varmaankin vajaita
mutta sellainen kokemus ja näkemys että
aika monessa muussa liitossa ois tod. näk. mennyt läpi noinkin. Noissa
kuitenkin fiilistelin polvien yms. kuntoa verkkarit jalassa ilman
polvisiteitä. Penkissä tein vaivaisella 60 kg:lla sarjoi ja toistoi.
Muutenkin aika sillee chilli ja kevyt rykäys, mutta tuli silti hiki ja
höyryt sai puskettua pois päästä. Aika puhdistunut olo. JESH! Tästä on
hyvä jatkaa.
Kisoissa 82,5 kg hylsynä
Tännään keskiviikkona ennen salille lähtöä tuli vastaanotettua mieluisa postitoimitus 30 kg:n muodossa eli Gorilla Sportsin 2 kpl 15 kg:n valurautaisen levypainon toimituksen vastaanottaen. Sain blogiyhteistyökumppanina kyseiset painot alehinnalla, se tässä mainittakoon, ettei tätä piilomainonnaksi erehdytä luulemaan. Tykkäsin taas kun toimitus oli nopea ja erittäin hyvin pakattu. Ja kommeet hyvät levypainothan nuo on, joita tulee varmasti käytettyä paljon ja mielellään.
Viimeviikon perjantaina Kauhajoella :)
Tännään tuli salilla kyykättyä, tehtyä ojentajia ja keppijumpattua oikein hyvässä
seurassa. Salitoverini ja tuleva Martin Scorsese kuvasi minua kyykätessäni,
kiitoksia hälle siitä! ;-) Tuli mentyä tosiaan kyykässä tänään peräti 155 kg
rautoihin ja tehtyä sillä kolmonen. Ei ollut mukana tässäkään sessiossa siteitä niin fiilistelin
polvia ja nilkkoja (siis niitten nykyistä kestoa) ja tein suosiolla
varman päälle mieluummin vajaata kuin täyttä saatika ylisuurta liikerataa. Ei sattunut polviin eikä
nilkkoihin, joten ne alkavat kestää jo vallan kivasti, joka onpi mukavaa se Huomenna aamulla taas salille treenaamaan ja perjantaina myös. La ja su taukoo. Ensvkolla vain kevyitä treenei ja vähän, venyttelyitä ja jumppaa... ja viikonloppuna WPC:n RAWpenkkipunnerruksen SM-kisa, joihin osallistun.
Kaunista kevättä kaikille ma toivotan! T. Krisse Tuominen tai ihan Viksu Vaffa Orankimamma taikka Läski Urpo Apina vaan tälleen oikeen hyvien tuttavien kesken ;-)
Roolipelipäivä meni riemukkaasti Meikäläinen riemukkaasti läppärini äärellä pelauttamassa omia pelejäni Pispalan kirjastolla (Pispalan valtatie 21) pidettiin tänään la 8.11. SuperNörttiLauantai: Pelipäivän -tapahtumasarjan ohjelmistosta Roolipelipäivä. Tapahtuma oli ikärajaton, kaikille avoin, ilmainen, pääsymaksuton, päihteetön, ja siinä noudatettiin Turvallisten tilojen sääntöjä. Tapahtuman järjesti Krisse Tuominen et al, yhteistyössä Pispalan kirjaston ja Pispalan kirjastoyhdistyksen kanssa. Praedor-yleisöpelisessio menneillään Tapahtuma toeteutettiin osana vuosittaista Peliviikkoa . Tänä vuonna Peliviikko on 1.-9.11. jo viidettä toista kertaa, ja tämän vuoden teemana on kestävä kehitys. Tämä toki sopi erinomaisesti Roolipelipäivään, koska tapahtumapaikka ja järjestäjätahot ovat kovasti kestävän kehityksen (kierrätys, uusiokäyttö, yms) takana. VILLE ”Praedor” Vuorela toimi Roolipelipäivässä kunniavieraana pelauttaen suunnittelemaansa Praedor-roolipeliä. Praedor on Suomen tunnet...
Tervehdys tupaan kaikelle kansalle! Kuten kansa lienee huomannut, on tämä blogi ollut aika hiljainen. Tämä johtuu yksinkertaisesti siitä, että olen keskittynyt aktiivisen bloggaamisen sijaan omaan yksityiselämään. Olen viettänyt aikaa rakkaitten ja ystävien kanssa. Olen reissannut kotimaassa. Keskittynyt omaan ja läheisteni jaksamiseen ja terveyteemme. Olen järjestellyt asuntoa ja asioita vallan pitkäjänteisesti. Ajattelin rikkoa ensin hiljaisuuden julkaisemalla roikkumaan jääneen miniraportin Praedor Pispalan kirjastolla. Nyt kirjoitan kertoakseni yleisesti kuulumisistani. Mie ihan itte. Kuvaaja: mie eli Krisse Tuominen. Olen nauttinut pitkäaikaisten ystävieni ja uudempienkin tuttavien kanssa tapaamisesta. Siitä, että olemme käyneet kävelemässä yhdessä. Ulkokuntosalilla yhdessä treenaamisesta. Luontohetkistä. Museoissa käynneistä. Näyttelyistä nauttimisesta. Ystäväni Iines kuvasi minut Vapriikin Pelimuseossa Praedorin äärellä. Olen hiljattain käynyt sekä Vapriikissa että Muumimuseossa...
Puntala Rock se jälleen kerran tuli, oli, meni ja mullisti Extinction of Mankind säätää lavalla, meikäaabbena kera sammakin eturivissä ihmettelee maailmaa keskiyön aikaan perjantain ja lauantain välisenä yönä. Kuvan otti Minna Sandt. Se, että mie olin Puntala Rockissa tänäkin vuonna, ei varmaan yllättänyt ketään. Tänä vuonna kelit suosivat enimmäkseen festivaalia. Varsinaista sadetta oli vasta lauantain ja sunnuntain välisen yön aikana, kun Puntala-Rock oli jo loppumaisillaan. Vastaavasti ei ollut myöskään turhan kuuma. Viileä oli ajoittain, mutta se ei ole ongelma alkuunkaan, kun varustautuu sopivalla määrällä vaatteita. Perjantaina Lempäälässä ennen kuin vyöryimme kaupungista kohti festivaalialuetta. Tämä tässä on nk. selehvie eli omakuvatus. Puntala Rockissa tuli nähtyä tänä vuonna festivaalilla kävijöiden toimesta muun muassa bofferointia eli pehmoaseilla "kamppailua" useampaankin otteeseen. Keskiaika- ja pronssiaika-pukeutujiakin oli ihastuttavan paljon paikalla. Ja kute...
Those Finnish genderless ballheads are bringing Finland to the world map As some of you know, I made and published a choose-your-story kind of gaming book with a coming-out theme in January. I did it as part of Queer Vampire Game Jam 2026. I also entered the game into the Scariest Horror Story Jam. It is a rated game-making jam. My game was really well received and ranked high in the jam. The results are out! In Finnish and in English / Suomeksi ja englanniksi: Jaan tämän uutisen sekä suomeksi että englanniksi. I share this news in both Finnish and English. You can locate the English text below. In Finnish / Suomeksi: Näemmä pelini "Choose Your Coming Out Story Game: The Super Queer Vampires - The Coming Out Story", jonka jaoin Scariest Horror Jam -pelintekojamiin, on arvostettu ja näin ollen arvioitu korkealle. Kiitos paljon! Tämä merkitsee minulle paljon. Alla linkkejä tuloksiin: https://itch.io/jam/scariest-horror-jam/results/storyline https://itch.io/jam/scariest-horror-j...
Praedoria pelautettiin ja pelattiin riemuiten Etukäteen oli 5 ilmoittautunutta ja yksi varasijalla. Edellisiltana totesin, että Rollaattorimarssille osallistuminen sai polveni kipuilemaan aivan liikaa. Suosiolla luovutin varasijalaiselle oman paikan pelipöydässä. Pelipäivänä kamuni, joka oli myös marssilla, totesi, ettei pysty istumaan noin pitkää sessiota paikoillaan, joten totesimme, että neljä tervettä pelaajaa Praedor-pitoihin piisaa pelinjohtaja Villelle enemmän kuin hyvin. Aiemmasta poiketen, Villelle annoimme käyttöön kaksi pöytää, joten peliporukka sai istua leveästi pöytien äärellä. Otimme pienen pöydän sivustalle, jossa omalla porukalla pelasimme ja touhusimme omia juttujamme. Tämä sopi hyvin ja kaikilla oli mukavaa. PS. Anteeksi, että jutun julkaisussa kesti. Joskus vaan pelit rullaa niin, siteeratakseni erästä klassikkolyriikkaa.
Hello You peeps in da inter niets! It's Krisse Tuominen here again! This is my blog. This time I shall share some videos that I have made fully or partially. There ya goooo! Heippa hei kanasalaeset! Täsäpä tuaas Krisse tuominen1 Tämä on miun blogi. tällä kertaa jaan teille videoita, mitkä olen joko osittain tai kokonaan tehnyt! Above is a video that I recently livestreamed. I'm talking about roleplaying games and such on the video. Some cool peeps are commenting on da video. Check their stuff on Youtube, too! Yläpuolella video, jonka hiljattain livestreamasin. Kerron videolla roolipeleistä ja sen sellaisesta. Joitain coolei tyyppei kommentoi videota. Käykee tsekkailemassa heidän matskuaankin YouTubessa! Above You caan see and watch another recently livestream video of mine. And I talk about roleplaying games on da video. Yllä voit kahtella videota, jonka hiljattain livestriimasin. Juttelen siinä roolipeleistä. Another video (above) that I cuite recent...
Vitnessii, vätnessii ja vilosofiaa - blogin joulukalenterin luukku numero 12 Kahdennentoista luukun takana on lukijoille ja katsojille tarjolla lisää äärirealistista valokuvaa. Kuvassa on rakennus, mutta tällä kertaa muista syistä kuin arkkitehtuurin vuoksi. Tykkään siitä kuinka kuvassa on unenomainen tunnelma. Diggaan suuresti sitä, että Tietotalosta on tullut tiedoton TALO. Ehkä siellä on ollut tietovuoto, ja jäljellä on jäänyt vain talo. Tai kenties kyseessä onkin se paljon puhuttu piilotieto, salatieto tai salattu tieto. Tätä emme ehkä koskaan saa tietää, sillä tieto on saattanut karata talosta lopullisesti. Kuka uskaltaa ottaa selvää? Jos tuli sellainen olo, aivan kuin lukisit jotain dekkarin synopsista, seikkailutarinan premissiä tai johdatusta mysteeritarinapeliin, niin olet oikeassa. Kirjoitin tämän luukun tekstiä juuri tässä hengessä. Kuva toki tukee sitä tunnelmallisesti. Ei muuta kuin keksimään omia samassa hengessä! Vaikkapa jokaisen luukun kuvan ympärille. Jos...
Maastaveto on parhaimmillaan ja ihanimmillaan iloittelua joka aiheuttaa vakavaa hurmostilaa. Ollut selän revähdyksen, kyljen venähdyksen, polven muljahduksen ja nilkan kipeytymisen jälkeen tässä käytännössä kahden kuukauden mavetreenitauko. Olen tehnyt kuivaharjoitteluna selkä- ja lantioliikkuvuustreeniä, vastuskumilla maven apuliikkeitä, pelkällä tangolla ja harjanvarrella kuntouttavaa jumppaa, mutta nyt vasta eka maastavetotreeni. Otin treenaamisen ajan kanssa kiireettä ja nostettiin hanin kanssa vuorotellen. Mukana menossa oli myös uusi perheenjäsenemme MaveGuruGorilla. Näytti meille mallia ja kannusti nostoissa. Siinä on kyllä senseitten sensei. Parasta koutsinkii evö. Lämmittelyksi tangolla muutamaa toistoa ja tämä kertaa kolme. Tämän jälkeen kolmosia: 30 kg, 40 kg, 50 kg, 60 kg, 70 kg. Tovi taukoa, ittensä kokoilua, vieläkin enemmän liikkuvuus-, lantio- ja selkäjumppaa kuin mitä tuli tehtyä edellisissä raudoissa. Lopputuloksena erittäin onnistunut, teknisesti lähes tä...
Tervehdys rakkaat julkisen kuntoilu-, jumppa-, urheilu- ja syöpöstelypäiväkirjani mukavat lukijat, tukijat ja muuten vuaan mukavat immeiset, elläimet ja immeiselläemet! Oikeen ihanata ja hubagutaa, että olette tuaas täällä! Nami nami ja herkkuva lauantaita teillekin! <3 Vegekauppa Tampereen ahkera kauppias Terhi, läjä vitamiineja ja mainio hymy!!! Aappena se tännään paarusti aamulla Vegekauppa Tampere elle ite kauppiasta moikkaamaan ennen kaupalle saapuvaa ravitsemusterapeuttia. Ravitsemusterapeutti oli saapunut kaupalle avuksi ihmisille heidän ravitsemuksellisissa kysymyksissä, joita ihmisillä helposti on, oli ruokavalio sekaani, vegaani, freegani, allergioitten kanssa pähkäilyä, tai mitä tahansa. Ravitsemusterapeutti ja hyvä valikoima laadukkaita vegaanisia vitamiineja ja lisäravinteita Ravitsemusterapeutin kanssa tuli juteltua niitä näitä ja juteltua tuttujen ja tuntemattomien asiakkaitten kanssa yhdessä ja erikseen ruokavalioista, resepteistä, vegaaniudesta, ruuoal...
Hyvää toukokuista päivää kaikille tatin hinkkaajille! Voe MORIENS nyVVAAA NNiiiKamalKauhheesti! Iloista päivää kaikille! Oli melkein keli mikä vain, niin harva asia on niin mukavaa kuin ottaa mukava asento, ottaa rennosti, tarttua tattiin, ja kuljettaa hahmoja ruudulla, niin että taustamusiikki raikaa ja ääniefektit kuljettavat pelien maailmaan! Viimeaikoina olenkin ottanut ihan erikseen aikaa tarttuakseni Playstation 2:n ja Xbox360:n ohjaimiin ja räpeltänyt pelitatteja niin että naksuu. Eräänlaista sormivoima- ja näppäryysharjoitusta, silmä-käsi-koordinaatio-treeniä ja älypähkinäkombinaatiota se tämäkin on urheilulliselle ja atleettiselle ropalle ja sielulle. Tuli hankittua samalla kertaa kevättalvella GP G-Police (PS1), Constantine (PS2) ja Dark Mirror Syphon Filter (PSP) ja kyllä noitten kanssa on pleikan tatti tärissyt, rätissyt, ratissut, vääntynyt, kääntynyt ja väpäjänyt. Ei maailman parhaita pelejä, mutta mainiota viihdettä tatin väpättämiseen. Nintendo Wii:n kapuloita...
Kommentit
Lähetä kommentti